Starptautiskā konferencē Polijā jauniešu organizācijas diskutē par to lomu valstu aizsardzībā

Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Vineta Žilinska

No 3. līdz 7. septembrim Kelcē, Polijā 26. starptautiskās aizsardzības industrijas izstādes ietvaros norisinājās starptautiska konference “Aizsardzības organizāciju ieguldījums Valsts aizsardzības spēju stiprināšanā Valsts neatkarības 100. gadadienā”.

Konferencē piedalījās Polijas Aizsardzības organizācijas, organizāciju pārstāvji no Igaunijas zemessargu organizācijas “Kaitseliit” (Aizsardzības līga) zēnu organizācijas “Noored Kotkad” (“Jaunie ērgļi”) un meiteņu organizācijas “Kodutütred” (“Dzimtenes meitas”), Lietuvas strēlnieku organizācijas “Lietuvos šaulių sąjunga” (Lietuvas Strēlnieku apvienība), Lielbritānijas kadetu organizācijas (Army Cadet Force). Jaunsardzes kustību pārstāvēja Liene Liepiņa, Aizsardzības ministrijas Struktūras un militārā personāla attīstības plānošanas nodaļas vadītāja vietniece un Vineta Žilinska, Jaunsardzes un informācijas centra Plānošanas un organizācijas departamenta Plānošanas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste.

4. septembrī Latvijas un ārzemju delegācijas piedalījās izstādes un jaunā mācību gada svinīgajā atklāšanas ceremonijā.

Ceremonija

Pasākumā bija aicināti piedalīties vairāk kā 400 skolēni no 12 izglītības iestādēm, kuras kopš 2017. gada piedalās pilotprojektā par sertificētām militārām stundām skolās.

Pasākumu atklāja un svinīgo uzrunu teica Polijas aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks (Mariusz Błaszczak), uzsverot šīs programmas nozīmīgumu Polijas kopējā aizsardzības sistēmā.

Pēc svinīgās ceremonijas viesi apmeklēja un iepazinās ar aizsardzības industrijas izstādes ekspozīciju, tai skaitā, ar Aizsardzības organizāciju (Pro-Defence) stendu.
5. septembrī norisinājās starptautiskā konference “Aizsardzības organizāciju ieguldījums Valsts aizsardzības spēju stiprināšanā Valsts neatkarības 100. gadadienā”. Konferences 1. daļā organizācijas iepazīstināja ar to vēsturi, veidošanos un to, kā notikusi attīstība, 2. daļā – par to, kā organizācijas funkcionē un attīstās, par iespējamajiem nākotnes mērķiem. Tika diskutēts par organizāciju turpmāko sadarbību un organizāciju pārstāvji dalījās pieredzē par darbu ar jauniešiem.

6. septembrī notika vizītes divās skolās, kurās 2017. gadā ir ieviesta sertificēta pilotprogramma par militārajām stundām (konceptuāli līdzīga sistēma Valsts aizsardzības mācībai).

Pirmā vizīte bija Tehniskajā skolā Radomā (skolas publikācija un reģionālo mediju video: https://echodnia.eu/radomskie/wizyta-w-radomiu-przedstawicieli-pieciu-p…), otrā vizīte – vidusskolā Varšavā.

Polija

Tehniskajā skolā Radomā tikām iepazīstināti ar mācību telpām, infrastruktūru, vienu praktisko nodarbību, bija iespēja diskutēt ar skolas vadību un audzēkņiem.
Vidusskolā Varšavā, papildus iepazīstināšanai ar apmācību sistēmu, notika ierindas mācības un defilē paraugdemonstrējumi.

Polijas Aizsardzības ministrijas Aizsardzības organizāciju departamenta direktors Valdemārs Zubeks (Waldemar Zubek) uzsvēra nepieciešamību nostiprināt sadarbību, pieredzes apmaiņu, ņemot vērā gan organizāciju vienojošos, līdzīgos, gan atšķirīgos faktorus. Kopīgi domāt, kā padarīt organizācijas “redzamas”. Turklāt Polijai ir oficiāli jāpievienojas Baltijas valstu sadarbības protokolam, un, tādējādi, 2019. gadā plānošanas sanāksme organizāciju vadītājiem un sadarbības kontaktpersonām par sadarbību 2020. gadā tika nolemts organizēt 2019. gada martā Polijā.

Informācija un foto:
Vineta Žilinska,
Jaunsardzes un informācijas centra
Plānošanas un organizācijas departamenta
Plānošanas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste.