Latgales atbrīvošanas 99.gadadienas piemiņas pasākums

Pasākumi
Informāciju sagatavoja
JIC POD PN sabiedrisko attiecību speciālists

Sestdien, 2019.gada 19.janvārī, Krustpils novada Atašienes pagasta Troškās notika Latgales atbrīvošanas 99. gadadienas piemiņas pasākums. Lai papildinātu savas zināšanas par sava novada vēsturi, pasākumā piedalījās jaunsargi no 9 skolām: Atašienes vidusskolas, Krustpils pamatskolas, Vīpes pamatskolas, Jēkabpils 3.vidusskolas, Jēkabpils 2. vidusskolas, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, Jēkabpils Agrobiznesa koledžas, Dignājas pamatskolas un Salas vidusskolas.

Vispirms jaunsargi devās uz vietu, kur 1920.gada janvārī atradās 2.Ventspils kājnieku pulka pozīcijas. Viens jaunsargs no katras skolas pie staltas priedes piestiprināja sarkanbalto lentīti, godinot brīvībās cīnītājus. Jaunsargu instruktors Normunds Pastars nolasīja 2.Ventspils kājnieku pulka komandiera kapteiņa Ezeriņa 1920.gada 8.janvāra operatīvo pavēli nr.1.

Novadpētnieks Spodris Bērziņš jaunsargus un klātesošos iepazīstināja ar vēsturisko situāciju 1920.gada 9.janvāra rītā. Jēkabpils Vēstures muzeja galvenā krājumu glabātāja Iluta Bērziņa pastāstīja par karavīru ikdienu. Lielu interesi jaunsargos izraisīja muzeja eksponāti, piemēram, liela koka kurpe. Izrādās to lietoja sargkareivji, stāvot uz posteņa ziemā, lai nesaltu kājas. Tāpat daudz jautājumu bija par zirga gāzmasku. Šo gāzmasku lietoja kavalērija 1. pasaules karā un brīvības cīņās.

Zemessardzes 56.kājnieku bataljona pārstāvis, virsleitnants Guntars Rožlapa pastāstīja par LR NBS  un kājnieku vada struktūru mūsdienās.

Lielu atbalstu pasākuma organizēšanā sniedza JIC 2.NN jaunsargu instruktore Lāsma Lūse.

Paldies Jēkabpils Vēstures muzejam, Zemessardzes 56.kājnieku bataljonam, Krustpils novadam un novadpētniekam Spodrim Bērziņam par atbalstu.

 

Informāciju sagatavoja:

Jaunsardzes un informācijas centra

2. novada nodaļas

jaunsargu instruktors Normunds Pastars